Vaše nejčastější otázky

Přečtěte si odpovědi na to, co vás nejčastěji zajímá.

Kdy je terapie vhodná?

Ideálně preventivně, dokud ještě nic nebolí. V těle se hromadí posuny způsobené přetěžováním, jednostrannou zátěží, zlozvykovým chováním, drobnými úrazy apod. A pokud se posuny včas nesrovnají, tak se objeví bolest – v zádech, bolesti kloubů, svalové spasmy, přetížená fascie.. a s tím související bolesti hlavy, problémy se zažíváním apod. A samozřejmě pokud už se pohybové problémy a bolesti objeví. Ale platí, že čím déle problém trvá, tím déle se pak tělo zase dává do pořádku – a někdy to už třeba ani nejde.

Kdy není vhodná?

V průběhu akutního virového nebo infekčního onemocnění jako je rýma, horečky, silný kašel. Při akutním zánětlivém onemocnění (střeva, žíly, klouby, orgány), při otevřených a dosud nezahojených ranách na kůži, pokud jsou zlomeniny kostí a nervová onemocnění v akutním stavu.

Kdy je terapie úplně vyloučená?

Osteoporóza (řídnutí kostí) – kosti jsou křehké a lámavé, nelze s nimi manipulovat. Rakovina. Revmatoidní artritida v akutní fázi. Těhotenství.

Co mě na terapii čeká?

Na první terapii si nejdříve popovídáme o tom co Vás přivádí, zda je terapie preventivní, nebo se bude řešit konkrétní problém. Vyloučíme případné kontraindikace a pokud se řeší konkrétní problém, tak se pokusíme přijít na to, čím mohl být způsoben a co dělat pro jeho odstranění. Vysvětlím jak bude terapie probíhat, jaké techniky používám, jak působí na tělo a proč.

Jaké techniky během terapie používám?

Dornova metoda, klasická masáž, Bowenova technika, Shiatsu, baňková masáž, baňkování, reflexní terapie. Každá terapie je individuální, vždy ji přizpůsobuji během jejího průběhu podle potřeb a stavu klienta.

Co si vzít na terapii s sebou?

Je ideální mít na sobě (nebo vzít si na převlečení) sportovní volné a pružné kalhoty - leginy, tepláky,.. Klient se nemusí vysvlékat do spodního prádla, což je pro něj komfortnější a hlavně mu není chladno. Samozřejmě, pokud jsou např. horké letní dny a pro klienta by to bylo pohodlnější, je možné být během terapie pouze ve spodním prádle. Během terapie je nutné odložit si pouze triko, kalhoty a ponožky si může ponechat. U žen je pak lepší rozepínací podprsenka (ne sportovní na přetažení přes hlavu), protože je nutné rozmasírovat záda.

Co očekávat v následujících dnech po terapii?

Po terapii je třeba dodržet klidový režim, tzn. vyvarovat se zvýšené zátěži, sportovním výkonům, přetěžování apod. přibližně po dobu 3 dnů. V této době se může objevit reakce těla - klient se může cítit unavený a bolavý. Jakmile reakce ( pokud vznikne, není to pravidlem ) odezní, tak je ideální doba aby na sobě klient začal pracovat podle doporučení, které jsme probrali na terapii. Přesně v duchu mého motta: „ Náš život, naše zodpovědnost“.

Jak často lze terapii opakovat?

Časové rozmezí se určuje podle potřeby a aktuálního stavu klienta. Většinou se doporučuje provést dvě terapie v rozmezí cca 3 týdnů. Pokud je potřeba, lze terapii provádět opakovaně prakticky po neomezeně dlouhou dobu, neničí a nepoškozuje klouby a svaly, jako některé jiné, invazivnější metody. Zároveň ale terapie nevytváří závislé pacienty a pokud je vše v pořádku a klient bez obtíží, tak ideální je preventivní terapie cca 1 – 2x za rok.

Co je cvičení na autotrakčním lehátku GraviCat?

Lehátko slouží k umístění klienta do pozice, kdy směřuje hlavou dolů. Podpora je ve střední části těla (klient se opírá v oblasti pánve) a pomalu se spouští dopředu hlavou dolů. Páteř se tak krásně plynule uvolňuje dopředu do obloučku, uvolňuje se SI skloubení (křížová a kyčelní kost), které je jednou z nejčastějších příčin bolestí a problémů a postupně, dle „pravidel“ biomechaniky, se uvolňuje jeden obratel za druhým od křížové kosti až po atlantookcipitální spojení (poslední krční obratel a lebka). Tím se snižuje tlak mezi obratli a dochází k okamžité úlevě od bolesti, napínají se zádové svaly a zároveň se oživují, aby pak mohly lépe podporovat páteř. Ze začátku se klient učí pouze uvolňovat a prodýchávat ve správné pozici, postupně se přidává i rotační a posilovací cvičení. Na začátku každého cvičení klientovi vždy rozmasíruji záda a šíji, aby byly svaly uvolněné a zrelaxované a umožnily správné protažení páteře.

Dá se v rámci jedné návštěvy absolvovat terapii i cvičení na autotrakčním lehátku GraviCat, případně se objednat rovnou na autotrakční lehátko?

Rozhodně ne. Terapie je VŽDY prvním seznámením s klientem. Musím si s klientem popovídat, „osahat“ ho rukama, zjistit jaký a kde je vlastně problém, co klient zvládne a jaké metody lze použít… Až potom můžu určit, jestli je klient vhodný i na cvičení na autotrakčním lehátku. Po každé terapii je nutný několikadenní klidový režim a až potom lze cvičit na autotrakčním lehátku. Cvičení jako takové je pak samostatné, spojené pouze s rozmasírováním zad a šíje.

Kdo je vhodný na cvičení na autotrakčním lehátku GraviCat a je nějaké omezení?

Předem dané omezení je pouze výškou a váhou – je vhodné pro lidi do výše 195 cm a hmotnosti do 135kg. A samozřejmě i na použití autotrakčního lehátka GraviCat existují kontraindikace, které cvičení také vylučují. Jako například vážné srdeční onemocnění, stavy po mozkové mrtvici, po čerstvé operaci meziobratlových plotének, silné cukrovce, v těhotenství aj. To vše s klienty probírám při první terapii a na základě toho pak můžu cvičení na autotrakčním lehátku GraviCat buď doporučit, nebo vyloučit. Jinak věkové omezení není – během chvilky jsem na něm naučila i svou 70 letou mámu, která je po oboustranné totální endoprotéze kyčelních kloubů – což u běžných, levnějších, variant autotrakčních lehátek je také kontraindikace. Proto jsem zvolila právě autotrakční lehátko GraviCat.

A proč právě autotrakční lehátko GraviCat, je opravdu rozdíl mezi ním a komerčně běžně prodávanými a cenově dostupnějšími, autotrakčními lehátky?

Rozdíl je – z mého pohledu terapeuta, který pracuje se stavbou a biomechanikou opěrného systému – obrovský. Na všech stránkách prodeje sportovních nebo masážních pomůcek, které jsem prohlížela, jsem narazila na autotrakční lehátka, která uvazují klienty za nohy, většinou v oblasti kotníků a spouští je dolů po zádech. Jednak si nemyslím, že by uvázání a pověšení za nohy prospívalo kloubům – při terapii, hlavně Dornově metodě, se klouby spíše usazují, aby mohly správně fungovat a nedocházelo ke vzniku artrózy a pohybovým problémům. Jakékoli povytažení kloubů z kloubní jamky je považováno za chybu. A další věcí je i samotný princip spouštění po zádech dolů (ale v případě uvázání za nohy by to ten samý efekt mělo, i kdyby se spouštěl klient dopředu). Pověšením za nohy totiž vzniká svalové napětí v nohách, pánvi a následně i páteři. Nedochází k natahování jen páteře, ale je zapojeno celé tělo. A pokud má klient sklon ke zvětšené bederní lordóze, což naprostá většina lidí s bolestmi zad má, právě kvůli chybnému držení těla a povoleným či zkráceným svalům, tak tímto zavěšením se logicky lordóza ještě prohlubuje. Je to to samé, jako když klienta s hlubokou lordózou položíme na záda na rovnou podložku a má pokrčená kolena. Záda jsou odlepená a nadzvednutá od podložky, ale klientovi je to ještě příjemné. Když mu řekneme ať nohy narovná, tak se záda ještě více vyklenou, zvednou od podložky a klient v této poloze dlouho nevydrží a když, tak s bolestmi a velkým nepohodlím. Narozdíl od toho autogravitační lehátko GraviCat podepírá klienta ve středu těla – v oblasti pánve - a spouští ho dopředu hlavou dolů. Tím, že pánev je podepřená, tak se uvolňuje opravdu jen páteř, navíc tělo jde dopředu, obratle se přirozeně rozevírají a oddalují od sebe v mírném obloučku. Nemůže tak dojít k nepohodlnému prohloubení bederní lordózy, spojenému s rizikem propadu obratle, uskřípnutí nervů, výhřezu meziobratlové ploténky a vůbec vše, co se zvětšenou bederní lordózou může souviset. Ale to je čistě můj názor, založený na dlouholetých zkušenostech práce s tělem, který nikomu nevnucuji a každý ať užívá pomůcky dle svého vlastního uvážení.

Nenašli jste odpověď? Máte pochybnosti? Neváhejte mě kontaktovat...